1. Slovakia
 2. Fonendoskopy 3M Littmann
 3. Vzdelávanie
 4. Ako si vybrať fonendoskop

Ako si vybrať fonendoskop


 • Hrudný snímač (rezonátor) fonendoskopu 3M Littmann so znakom Littmann na membráne.

  Pred kúpou fonendoskopu si ho vyskúšajte. Sami môžete počuť, vidieť aj cítiť ten rozdiel.

  Pri nákupe fonendoskopu si treba dôkladne vyskúšať rôzne modely fonendoskopov. Požiadajte svojich kolegov, či si môžete vyskúšať ich fonendoskop. (Samozrejme, pred aj po použití očistite ušné vložky.) Všímajte si funkcie. Skontrolujte, či sa náhlavná časť nastavuje ľahko alebo ťažko. Je možné, že fonendoskop 3M™ Littmann® vám poskytne všetko, čo hľadáte, a ešte viac.

  Ak je pre vás používanie fonendoskopu novou skúsenosťou, tu nájdete popis jeho komponentov.


 • Ilustrácia so šedou siluetou človeka s azúrovým fonendoskopom.
  Budete počuť rozdiel

  Najpresnejší test: Koľko toho počujete? Nasaďte si fonendoskop Littmann (ušné vložky by mali smerovať k vášmu nosu). Priložte nastaviteľnú membránu na svoju hruď s miernym prítlakom. Počujete tlkot srdca? Všimnite si, aký hlasný je ten zvuk.

  A o koľko hlasnejší? Viac ako štvornásobne hlasnejší. Interné testovanie 3M preukázalo, že zvuky srdca počúvané cez membránu fonendoskopu Littmann pre dospelých pacientov boli viac ako štyrikrát hlasnejšie (20 dB) než rovnaké zvuky počúvané cez fonendoskop inej značky. To je podobné ako rozdiel medzi šepkaním a rozprávaním. Práve tu by mohol byť kritický rozdiel medzi počutím dôležitého symptómu u pacienta a jeho nezachytením.

  Po tom, ako ste ho vyskúšali na sebe, počúvajte aj iných. Prečítajte si internetové recenzie. Spýtajte sa ľudí, ktorí už fonendoskopy Littmann používajú. Budete počuť len samé odporúčania od ľudí, ktorí sa môžu spoľahnúť na fonendoskopy Littmann, lebo jasne počujú ten rozdiel.


 • Ilustrácia fonendoskopu s ohnutými hadičkami vedľa fonendoskopu s rovnými hadičkami.
  Budete vidieť rozdiel

  Vyskúšajte toto: Chyťte ľubovoľný fonendoskop za jeho náhlavnú časť a nechajte ho vertikálne visieť. Vidíte tie zreteľné záhyby alebo ohyby, kvôli ktorým by sa fonendoskop mohol ťažko používať? Je to znak príliš rigidných hadičiek, ktoré tak môžu vytvárať ťah na ušné vložky. Hadičky fonendoskopu Littmann visia rovno a ľahko sa ohýbajú, keď vyšetrujete pacienta.

  Keď držíte náhlavnú časť, vidíte, že hadičky sú prekrížené. Hadičky fonendoskopu Littmann sú symetrické, vďaka čomu ušné vložky ideálne tesnia a sú pohodlné.

  Náhlavná časť by sa mala prispôsobiť individuálnemu noseniu a pohodliu. Napnutie náhlavnej časti všetkých fonendoskopov Littmann sa ľahko nastavuje jemným pritlačením hadičiek k sebe, čím sa napnutie zvýši, alebo ich roztiahnutím, čím sa zase napnutie zníži.


 • Ilustrácia porovnania oblých mäkkých ušných vložiek fonendoskopu Littmann s vložkami s tvrdým okrajom.
  Budete cítiť rozdiel

  Prejdite prstami po ušných vložkách fonendoskopu Littmann. Sú hladké, takže v ušiach pohodlne sedia bez dráždenia pokožky. Teraz skúste jednu vložku vytiahnuť z hadičky. Vidíte, že vložky sú naozaj pevne prichytené pre maximálny akustický výkon a bezpečnosť. A napokon si všimnite hmotnosť nástroja. Fonendoskopy Littmann sú navrhnuté tak, aby boli ľahké a pohodlné počas nosenia okolo krku alebo vo vrecku.

  Zistiť viac o výhodách fonendoskopov Littmann.