História fonendoskopov


  • Všetko sa začalo papierovou trubicou.

    Moderné fonendoskopy: 200 rokov zdokonaľovania.

    V roku 1816 francúzsky lekár René Laennec vynašiel prvý stetoskop (predchodcu dnešného fonendoskopu) v podobe dlhej, valcovitej papierovej trubice slúžiacej na prenos zvuku z hrudníka pacienta do jeho ucha. Detailné okolnosti Laennecovho vynálezu nie sú známe, ale hneď od počiatku bolo jasné, že akustické vlastnosti trubice výrazne zlepšili Laennecovu schopnosť počúvať vitálne zvuky srdca a pľúc. Laennec nazval svoj vynález „stetoskop“ s použitím dvoch gréckych slov: stethos (hruď) a skopein (vidieť). Svoj spôsob použitia stetoskopu nazval „auskultácia“ zo slova „auscultare“ (počúvať).

    O dvadsaťpäť rokov neskôr George P. Camman z New Yorku skonštruoval prvý stetoskop s hadičkami do oboch uší. Táto konštrukcia sa potom používala viac ako 100 rokov len s veľmi malými úpravami.

    Akustický pokrok.

    Až na začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia si Dr. David Littmann, profesor z Harvard Medical School, významný kardiológ a uznávaná medzinárodná autorita v oblasti elektrokardiografie, nechal patentovať revolučný nový fonendoskop s výrazne vylepšeným akustickým výkonom. Pomohol transformovať jednoduchú načúvaciu pomôcku na výkonný diagnostický nástroj. O pár rokov neskôr spoločnosť 3M prevzala firmu Dr. Littmanna na výrobu fonendoskopov a pokračovala v zdokonaľovaní a vylepšovaní ich konštrukcie.

    Prístroj aktuálny aj v rámci medicíny 21. storočia.

    Dnes sú fonendoskopy 3M™ Littmann® diagnostickým nástrojom, ktorý každodenne používajú milióny zdravotníkov po celom svete a spoliehajú sa naň. Lekári, ktorí sa správne naučia vykonávať auskultáciu, majú k dispozícii cennú techniku, ktorá im pomôže rýchlo posúdiť, diagnostikovať a monitorovať pacientov.

    Fonendoskop je tiež dôležitým nástrojom zdravotníka pri prvom kontakte s pacientom. Fonendoskop dáva lekárovi alebo zdravotnej sestre možnosť „dotknúť“ sa pacienta bez fyzického kontaktu. Pomáha prelomiť ľady, zmierniť obavy a vytvoriť spojenie a vzťah. Prvé použitie fonendoskopu dá pacientovi pocit, že je v dobrých rukách.

    Mnohé inovácie od 3M, ako napríklad nastaviteľná membrána, redukcia šumu okolitého prostredia a Bluetooth® pripojenie, rozšírili možnosti a funkcie fonendoskopov značky Littmann v miere, o akej sa Laennecovi (a možno ani Dr. Littmannovi) ani nesnívalo. Fonendoskopy Littmann sa stali zlatým štandardom, podľa ktorého sa posudzujú všetky ostatné fonendoskopy – značkou, ktorá prináša vynikajúcu akustiku, inovatívny dizajn a výnimočný výkon.

    Bluetooth je registrovaná ochranná známka spoločnosti Bluetooth SIG.