Nastaviteľná membrána je vynález 3M, ktorý umožňuje počúvať nízko- aj vysokofrekvenčné zvuky bez nutnosti prerušiť vyšetrenie pacienta, prevracať a meniť polohu rezonátora.
Zmenou prítlaku na tele pacienta sa nastaviteľná membrána prispôsobí alebo naladí na zvuky nízkych či naopak vysokých frekvencií. Keď podržíte nastaviteľnú membránu na tele pacienta a jemne pritlačíte, budú sa prenášať nízkofrekvenčné zvuky. Keď nastaviteľnú membránu pritlačíte silnejšie, zvýraznia sa vysokofrekvenčné zvuky.
Táto funkcia vám ušetrí čas a umožní vám sústrediť sa na pacienta namiesto rozmýšľania, či máte počúvať pomocou zvonovej alebo membránovej strany rezonátora.
V prvom rade je veľmi dôležité mať fonendoskop nasadený správne. Všetky fonendoskopy Littmann majú náhlavnú časť, ktorá je zahnutá a navrhnutá tak, aby sedela vo vašich ušiach správne. Toto je správne nastavenie polohy: Držte fonendoskop s ušnými hadičkami vertikálne. Pri vkladaní ušných vložiek do uší by mali zahnuté ušné hadičky smerovať dopredu, smerom k vášmu nosu.
Po správnom nastavení polohy fonendoskopu upravte zosilnenie zvuku pomocou tlačidiel „+“ a „-“. Uistite sa, že samotný stred rezonátora je v dostatočnom kontakte s telom pacienta. V strede rezonátora sa nachádza zvukový snímač. Ak stále nie je počuť žiadny zvuk, obráťte sa na technickú podporu 3M na čísle 1-800-228-3957, alebo použite formulár „Kontaktujte nás“
Pri používaní elektronických fonendoskopov 3M™ Littmann® Model 3200 existuje niekoľko dôležitých techník, pomocou ktorých môžete výrazne zvýšiť kvalitu vyšetrenia.
Zvukový senzor, ktorý sníma všetky zvuky, je pomerne malý a nachádza sa v samotnom strede rezonátora (pre orientáciu môžete zložiť membránu a pozrieť si príslušné značenie pod bielou nálepkou). Plocha okolo zvukového senzora sa na zbere zvuku nepodieľa. Preto je dôležité sústrediť kontaktný bod na tele pacienta do samotného stredu rezonátora.
V prípade používania elektronických fonendoskopov Littmann postačuje iba jemný kontakt. To platí pre manipuláciu s fonendoskopom aj pre jeho kontakt s telom pacienta. Nadmerný prítlak môže mať za následok rušivé zvuky.
Aby bola kvalita zvuku optimálna, kontakt s telom pacienta musí byť rovnomerný a konzistentný. Pohyb rezonátora má za následok zvuk trenia. Dobrý postup je začať vyšetrenie auskultáciou pri nižšej úrovni zosilnenia. Ak potom narazíte na nejaký ťažko počuteľný zvuk, upravte zosilnenie smerom nahor. Používanie zosilnenia iba podľa momentálnej potreby zníži rušivé zvuky počas vyšetrenia.
A napokon, je veľmi dôležité poznať rozdiel medzi technikou používania neelektronických fonendoskopov a elektronických fonendoskopov Littmann. Mierne zaobchádzanie s elektronickým fonendoskopom Littmann, jemný kontakt s telom pacienta, sústredenie kontaktného bodu do stredu rezonátora a stabilné pohyby zabezpečia najvyššiu možnú kvalitu zvuku pri vyšetrení.
Batéria fonendoskopu Littmann model 3200 vydrží približne 60 hodín nepretržitého používania. (Životnosť batérie môže byť kratšia v závislosti od použitia funkcie Bluetooth®.) Pred úplným vybitím batérie zaznie výstražný tón, ktorý oznamuje, že batérii zostávajú iba dve hodiny nepretržitého používania. Keď sa zobrazuje logo Littmann®, prístroj je v pohotovostnom režime, ktorý šetrí životnosť batérie. Do aktívneho režimu prístroj prepnete ťuknutím na membránu alebo stlačením tlačidla. Ak chcete fonendoskop vypnúť, buď neurobte nič (fonendoskop sa vypne po uplynutí časového obdobia vychádzajúceho z nastavenia POWER), alebo stlačte tlačidlo napájania na dve sekundy (vhodnejšia možnosť).
Existuje niekoľko možností, ako maximalizovať životnosť batérie:
1. Minimalizovanie času zobrazenia podsvietenia šetrí životnosť batérie. Vyberte možnosť Menu > BACKLITE (Podsvietenie) a potom DISABLE (Vypnúť) alebo ON DMND (Na požiadanie). Možnosť DISABLE úplne vypne podsvietenie. V prípade možnosti ON DMND sa podsvietenie aktivuje iba po stlačení tlačidla napájania. Ak je podľa vás podsvietenie na čítanie displeja potrebné, vyberte možnosť Menu > BACKLITE > ALWAYS. Tým sa aktivuje podsvietenie pri polovičnej spotrebe energie, ktoré zabezpečí vizuálnu pomoc a zároveň minimalizuje spotrebu energie.
2. Aktivovanie funkcie Auto On/Auto Off šetrí životnosť batérie (by mala byť predvolene zapnutá). Túto funkciu možno prispôsobiť tak, aby umožňovala rôzne dlhý čas pred aktivovaním pohotovostného režimu. Ak chcete optimalizovať životnosť batérie, vyberte možnosť Menu > POWER > LOW. Tým sa fonendoskop nastaví tak, aby sa prepol do pohotovostného režimu po 10 sekundách nečinnosti.
Kvalita zvuku zostane konštantná aj pri nízkej úrovni nabitia batérie. Elektronický fonendoskop nebude bez batérie fungovať.
Pre optimálne fungovanie bezdrôtového pripojenia je dôležité, aby boli rezonátor fonendoskopu a bezdrôtový kľúč dongle v bezprostrednej blízkosti a aby medzi nimi neboli žiadne prekážky. Steny, nábytok aj osoby znižujú kvalitu bezdrôtového signálu.
Umiestnenie fonendoskopu a bezdrôtového adaptéra je pre dobré bezdrôtové spojenie rozhodujúce. V niektorých prípadoch môže viesť k výraznému zlepšeniu aj použitie predlžovacieho kábla USB, ktorý nadvihne adaptér alebo zmení jeho orientáciu. Spoločnosť 3M odporúča použiť predlžovací kábel USB StarTech Desktop alebo podobné zariadenie, ktoré možno zakúpiť u mnohých predajcov na internete alebo v obchode s elektronikou.
Počas zaznamenávania môže pomôcť, ak bude počítač vedľa pacienta (nie za ním), aby telo pacienta neblokovalo dráhu signálu. Rezonátor držte pevne špičkami prstov (nie uzavretou dlaňou), aby mohla bezdrôtová anténa fungovať optimálne. Minimalizujte vzdialenosť medzi fonendoskopom a počítačom. Vzdialenosť do 3 m by mala byť možná vo väčšine prípadov obvyklého použitia.
Pri fungovaní pripojenia hrá úlohu aj prevádzkové prostredie. Bezdrôtové telefóny, príslušenstvo pre mobilné telefóny, mikrovlnné rúry aj počítačové Wi-Fi zariadenia môžu zhoršovať výkon pripojenia a mali by ste ich vziať do úvahy, ak je výkon pripojenia nedostatočný.
Zvuk sa predvolene prehráva priamo späť do fonendoskopu Littmann model 3200 cez Bluetooth. Počúvanie zvukov predtým zaznamenaných pomocou fonendoskopu Littmann model 3200 sa odporúča, keďže kvalita zvuku bude identická so zvukom, ktorý ste počuli počas záznamu. Ak je ikona pripojenia zelená (v StethAssist™ alebo Cardioscan®), skúste zvýšiť hlasitosť zvuku stlačením tlačidla „+“ na fonendoskope.
Ak je začiarknuté políčko „Play to PC“ (Prehrať na PC), zvuk sa prehrá cez reproduktory počítača namiesto fonendoskopu. Z dôvodu nízkofrekvenčných zvukov v rámci auskultácie môžu mať reproduktory počítača (najmä natívne reproduktory prenosných počítačov) veľmi zlý zvukový výstup, ktorý môže vytvárať dojem, že sa zvuky neprehrávajú. Ak je zvolená možnosť „Play to PC“, vhodné je použiť slúchadlá. Reproduktory počítača síce záznam prehrajú tiež, ale obvykle skreslia nízkofrekvenčné zvuky. Najlepšou alternatívou v prípade prehrávania zaznamenaných zvukov poslucháčom je použiť zvukový systém so stredovými reproduktormi a subwooferom.
Predtým, ako budete môcť prenášať údaje medzi dvoma zariadeniami Bluetooth®, musia byť najprv elektronicky „spárované“. Spárovanie je proces vyhľadania a autentifikácie, ktorý umožní fonendoskopu Littmann model 3200 s funkciou Bluetooth komunikovať s iným zariadením s funkciou Bluetooth a ktorý vytvorí prepojenie medzi týmito dvoma zariadeniami ako dôveryhodnými. Hoci aplikácia StethAssist sa dá spárovať s až ôsmimi rôznymi zariadeniami s funkciou Bluetooth, v jednom momente môže komunikovať len s jedným spárovaným zariadením. Okrem toho nie je možné spárovať dva fonendoskopy Littmann model 3200 navzájom.
Po spárovaní sa fonendoskop Littmann model 3200 môže pripojiť k počítaču s nainštalovanou aplikáciou StethAssist. Vyberte možnosť CONNECT stlačením a uvoľnením tlačidla (M). LCD displej signalizuje, že je prepojenie Bluetooth aktívne. Fonendoskop sa automaticky prepne späť do prevádzkového stavu.
Keď chcete zachytiť srdcový tep pacienta, mal by byť v kontakte s telom pacienta samotný stred rezonátora, keďže tu sa nachádza zvukový snímač. Prvotné vypočítanie srdcového tepu si vyžaduje päť sekúnd konzistentného snímania tepu a aktualizovanie prebieha každé dve sekundy. Tep bude následne zobrazený 10 sekúnd po prerušení kontaktu rezonátora s pacientom. Pred prvým načítaním údajov sa na displeji zobrazia dve čiarky (--). Aj v prípade tepu mimo rozsahu 30 – 199 úderov za minútu sa na displeji zobrazia dve čiarky (--).
Zobrazenie tepu na základe akustického snímania je najpresnejšie, keď je fonendoskop Littmann model 3200 umiestnený blízko vrcholu srdca pacienta. Možno ho monitorovať v ľubovoľnom režime filtra a pri akejkoľvek hlasitosti. Ak sa tep mení z konzistentného na nekonzistentný alebo ak je v miestnosti priveľký hluk, pacient sa hýbe alebo dochádza k zvukom pľúc počas auskultácie, namiesto hodnoty tepu sa tiež zobrazia dve čiarky (--). Vaša schopnosť zisťovať srdcovú frekvenciu pacienta sa postupom času zlepší s praxou. Funkcia snímania tepu srdca je určená a otestovaná iba na použitie u ľudí.