Stavba fonendoskopu


 • Detailná snímka pediatrickej strany snímača fonendoskopu 3M Littmann Cardiology III a čierne hadičky.

  Všetky dôležité súčasti – od hrudného snímača až po ušné vložky.

  V ukážkach je zobrazený model fonendoskopu 3M™ Littmann® Cardiology III™, ale podobné komponenty majú všetky aktuálne predávané fonendoskopy Littmann (okrem elektronických modelov).


 • Detailná snímka pediatrickej membrány fonendoskopu 3M Littmann Cardiology III s logom Littmann

  Hrudný snímač

  Niektoré modely fonendoskopov Littmann majú jednostranný rezonátor s nastaviteľnou membránou. Iné majú obojstranný rezonátor s membránou na jednej strane a zvonom na druhej. V závislosti od konkrétneho modelu sú niektoré zvony vždy otvorené, iné sú uzavreté s nastaviteľnou membránou.

  Väčšia strana membrány sa obvykle používa na vyšetrenie dospelých pacientov. Zvon s menším priemerom je vhodný pri malých alebo štíhlych pacientoch, v okolí obväzov a na vyšetrenia krčnej tepny. Uzavretý zvon fonendoskopu Littmann možno premeniť na tradičný otvorený výmenou membrány za nechladivý okraj zvonu.

  Stopka spája hadičky fonendoskopu s rezonátorom. Na fonendoskopoch Littmann s obojstranným rezonátorom môže byť len jedna akustická dráha z membrány do ušných vložiek. Otočením obojstranného rezonátora na stopke vyberiete, ktorá membrána sa otvorí do akustickej dráhy.


 • Nastaviteľná membrána

  Nastaviteľná membrána je vynález 3M, ktorý uľahčuje auskultáciu pacientov. Umožňuje počúvať rôzne zvuky jednoduchou zmenou prítlaku rezonátora. Takto funguje nastaviteľná membrána:


 • Detailná snímka čiernej hadičky v tvare písmena Y na fonendoskope 3M Littmann.

  Hadičky

  Súčasné modely fonendoskopov Littmann disponujú hadičkami novej generácie, ktoré majú vyššiu odolnosť voči mastnote z pokožky a čistiacemu alkoholu, a tým pádom aj dlhšiu životnosť. V hadičkách ani v žiadnej inej súčasti nie sú použité zmäkčovadlá z latexového prírodného kaučuku ani ftalátov – na ochranu ľudského zdravia a životného prostredia. Všetky fonendoskopy Littmann Cardiology majú hadičky s dvojitým lúmenom: dve zvukové dráhy vo vnútri jednej hadičky, vďaka čomu sa eliminuje šum a šuchot, ktorý vytvárajú tradičné dvojhadičkové fonendoskopy.


 • Ušné hadičky fonendoskopu 3M Littmann z lesklého hliníka, navzájom symetricky prekrížené, s čiernymi ušnými vložkami na koncoch.

  Náhlavná časť a ušné hadičky

  Náhlavná časť sa skladá z dvoch hadičiek, napínacích pružín a ušných vložiek (tzv. olív).

  Hadičky sú umiestnené v anatomicky správnom uhle, aby správne sedeli v ušiach. Vrúbkované konce ušných hadičiek bezpečne a tesne prichytávajú ušné vložky. Ušné hadičky fonendoskopu Littmann sú vyrobené z hliníkovej zliatiny používanej v leteckom priemysle, ktorá poskytuje pevnosť aj nižšiu hmotnosť.

  Napnutie náhlavnej časti sa dá nastaviť podľa individuálnej anatómie a pohodlia roztiahnutím hadičiek, čím sa napnutie zníži, alebo ich stlačením k sebe (prekrížením), čím sa napnutie zvýši.


 • Detailná snímka čiernej mäkkej ušnej vložky na ušnej hadičke fonendoskopu 3M Littmann.

  Ušné vložky

  Všetky fonendoskopy Littmann sú vybavené ušnými vložkami, ktoré sú pevne a bezpečne nasadené na hadičky. (Ich odstránenie si vyžaduje vynaloženie sily.) Odolné ušné vložky s mäkkou výstelkou vynikajúco filtrujú hluk a pohodlne sa nosia. Ušné vložky sú dostupné v malých aj veľkých rozmeroch a v čiernej a šedej verzii. Viaceré modely fonendoskopov Littmann sa dodávajú s jedným náhradným párom mäkkých ušných vložiek a jedným náhradným párom pevných vložiek.